Home / SPOŁECZNE / OFICJALNE ZAKOŃCZENIE PROJEKTU ZSZYJ SWÓJ BUDŻET I POKAZ MODY USZYTYCH RĘKODZIELNICZO SUKIENEK

OFICJALNE ZAKOŃCZENIE PROJEKTU ZSZYJ SWÓJ BUDŻET I POKAZ MODY USZYTYCH RĘKODZIELNICZO SUKIENEK

28 października 2023r., zakończył się przepiękny projekt „Zszyj swój budżet”. Oto przedsmak filmów z wydarzenia oraz pokazu mody, uszytych ręcznie sukienek.

W niedługim czasie dokończymy wpis o więcej filmów z pokazu.
Ogromne podziękowania dla Gospodarzy miejsca, świetlicy wiejskiej w Łapce. Ukłony dla sołtysa Pana Marka Stolarskiego za udostępnienie tak serdecznego i ciepłego miejsca na mapie Gmina Barczewo. Nasze wydarzenie i projekt był pierwszym wydarzeniem w świeżo otwartej świetlicy wiejskiej, tym bardziej jest nam miło, że to właśnie my historycznie upamiętniliśmy tę chwilę. Niech służy mieszkańcom i niech tworzy się w niej historia społecznych inicjatyw tak, jak nasza.

Podziękowania dla Uczestniczek naszych wspaniałych za inspirujące warsztaty, rozmowy i wspólne szycie oraz spędzony czas,

w tym dla V-ce Starosty Olsztyńskiej Pani Joanny Michalskiej-Reda – promujących razem z nami rękodzielnictwo, krawiectwo ręczne bez użycia energii elektrycznej, ekologię w gospodarności i oszczędności.

Dla dziennikarki Pani Marty Saille Wróblewskiej za profesjonalne poprowadzenie naszej uroczystości.

Naszej aktorce i modelce promującej projekt – Emilii Mścigniewa Chylińskiej.

Dla Zespołu muzycznego Magdaleny Pawlak i Pawła Piecuch,

oraz Operatorom projektu za zaufanie -wymienionym poniżej.

Realizatorem projektu jest nasza fundacja, operatorem SEN Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej oraz Stowarzyszenie „Robimy bo chcemy”.
Zszyj swój budżet” to szycie ręczne i ekologia w praktycznym, inspirującym gospodarstwie domowym. Projekt dofinansowany z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. ❤

Dalsza prezentacja pozostałych uczestniczek w uzupełnieniu…

Dobry Wieczór Państwu!

Na dzisiejszym pięknym wydarzeniu na samym początku chcielibyśmy powitać Wicestarostę Olsztyńską Panią Joannę Michalską -Reda, Sołtysa wsi Łapki wraz z małżonką, społeczność miejską uczestniczącą w wydarzeniu, wszystkie uczestniczki, ich najbliższych oraz Panią Agnieszkę Maliszewską Prezeskę Zarządu Fundacji Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego, koordynatorkę projektu „Zszyj swój budżet”, która jest także prowadzącą warsztaty projektu z szycia ręcznego oraz wszystkich gości.

Dziękujemy, że jesteście z nami na dzisiejszym wydarzeniu podsumowującym projekt „Zszyj swój budżet”.

Zszyj swój budżet”, to inaczej szycie ręczne i ekologia w praktycznym, inspirującym gospodarstwie domowym – projekt dofinansowany z programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, którego realizatorem jest Fundacja Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego a operatorami SEN Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej oraz Stowarzyszenie „Robimy bo chcemy” przy Akademii Empatycznych Kobiet.

Czym jest projekt?

Projekt był i jest pomysłem na kreatywną ekologię w każdym gospodarstwie domowym, połączoną z krawiectwem ręcznym, dzięki którym uczestniczki bez użycia energii elektrycznej, znając już kilka podstawowych znaczących ściegów szycia ręcznego będą w stanie móc szyć z materiałów, przerabiając także stare niepotrzebne już ubrania odzież codziennego użytku, dodatki czy odzież wyjściową nie wydając na to  funduszy rodzinnych. Projekt także miał podkreślić kobiecość niekiedy zaniedbywaną przez nadmiar obowiązków.  

Dlaczego jest tak istotny?

W dzisiejszym Świecie kiedy to podkreśla się, że następuje globalne ocieplenie i kończą zasoby środowiska naturalnego jest to dość dobra alternatywa aby zadbać o gospodarność i unikać każdego elementu, który może pogorszyć sytuację, to także dbanie o środowisko i zasoby dla pokoleń, przekazywanie tego nawyku dla dzieci i wnuków. Przez automatyzację zanika wiele istotnych zawodów rzemieślniczych i nie w każdym domu są osoby np. które potrafią posługiwać się igłą i nitką. Móc choćby wykonać samodzielnie różne naprawy ubrań, za które czasem płacimy naprawdę dużo i wyrzucamy do śmieci np. dziurawą skarpetę przy braku gospodarności naszymi finansami, według zasady ekologii powinnyśmy się kierować tymi hasłami:  ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj i ten projekt miał także to na celu.

 Dziś chcemy zaprezentować wykonane całkowicie ręczne sukienki naszych uczestniczek. Przy jedynie tylko 4 warsztatach były one w stanie razem z Panią Agnieszką prowadzącą warsztaty uszyć sobie te dzieła sztuki rękodzielniczej, spędzić czas na rozmowach, nawet elemencie dbania o dłonie, poprzez masaż przy aromatoterapii, jak i unieść się w zamyśleniu przy pięknych tonach muzyki czy nawet potańczyć wspólnie na zakończenie zajęć. Z tych wspólnych spotkań radości było co niemiara, ale i nawiązały się tu przyjaźnie a wspólne sesje fotograficzne w makijażu wykonanym przez naszą Madzię też uczestniczkę projektu w uszytych własnoręcznie kreacjach rozbudzić mogły w Uczestniczkach piękno kobiecego zmysłu i elegancji.

Zapraszamy do muzycznego występu naszych gości: Zespołu Magdaleny Pawlak i Pawła Piecucha. Zagrają dla nas 3 utwory, po nich wystąpi Emilia Chylińska promująca projekt „Zszyj swój budżet” w aktorskiej adaptacji przy piosence.

Czas już przedstawić Uczestniczki projektu     i pokazać te wyjątkowe, bo uszyte rękodzielniczo sukienki oraz dodatki. Kapelusz bordowy np. powstał z zasłony uszkodzonej zakupionej w sklepie z odzieżą używaną. Prosimy Panie o indywidualną prezentację

Zapraszamy do pokazu mody.

W trakcie kilka słów o danej uczestniczce.

  1. Uczestniczka Pani Beata  – własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze różu oraz przerobiony stary kapelusz z materiałów używanych.

Jej ulubiony kolor to róż, kojarzy się jej z przyjaźnią, ciepłem, miłością. Ze względu na jej odwagę dodaje jej energii. Co myśli o projekcie . Jest super, wspaniałe kobietki , zgrana grupa , po prostu jest super.

2. Uczestniczka Pani Mirosława   – własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze czerwonym.

Pani Mirosława w czasie wyjazdu do Osnabruk poznała wiele wspaniałych kobiet, mn.in. Panią Agnieszkę, która ją zainspirowała swoja pasją do fotografii i szanowania Środowiska. Po długich rozmowach okazało się, że Pani Agnieszka napisała projekt o pięknym tytule „Zszyj swój budżet”, pierwsza myśl Pani Miry, przekonać Agnieszkę by ten projekt odbył się właśnie u niej w biurze. Projekt Zszyj swój budżet nauczył ją szacunku do czasu, który szybko upływa do chwil, które przelatują nam przez palce. Nauczyła się, że czas spędzony wspólnie z bliskimi i z naszymi znajomymi jest czasem najdroższym na Świecie. Szycie ręczne sukienki uczy cierpliwości, medytacji nad sobą i szacunku do siebie. Czerwony kolor materiału bardzo jej się spodobał ponieważ to kolor życia. Życia które jest bardzo kruche. Sukienka uszyta w tym kolorze przeze mnie jest cudowna!

3. Uczestniczka Pani Basia – własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze bordowym.

W projekcie wzięła udział przede wszystkim, po pierwsze by nie stracić fajnej koleżanki, która poznała na wyjeździe do Niemiec na Forum Kobiet, chodzi tu oczywiście o Panią Agnieszkę koordynatorkę projektu. Po drugie chciała poznać nowych ludzi, fajne kobietki, po trzecie chciała zrobić coś dla siebie i  coś po prostu pozytywnego co może wykorzystać w codziennym życiu. Jako mama dwójki dzieci myśli, że te wszystkie ściegi, jakie poznała na warsztatach będą nieocenione, już nawet wykorzystała w domowych rzeczach pomiędzy warsztatami. Kolor bordo kojarzy jej się z dojrzałością i z czerwonym winem, to także taki dostojny kolor z klasą. W projekcie mogła także się wyciszyć to sobie ceni. Uwielbia ogród i grzebanie w ziemi a kolor sukienki właśnie także przypomina jej o róży z ogrodu, królowej ziemi. W wolnej chwili dużo przebywa w ogrodzie wykonując prace ogrodowe co ja uspokaja jak i szycie, czyta także bardzo dużo książek obyczajowych, lekkie, przyjemne polskich autorów. Poleca dla Was „Sięgaj Gwiazd” Magdaleny Kruk. Basia dostrzega, także że kobiety są w życiu bardzo silne, są silniejszej niż im się wydaje.   

4. Uczestniczka Pani Magdalena – własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze czarnym.

Zdecydowała się na warsztaty kilka miesięcy temu po powrocie do Polski. Okazało się, że to wspaniała przygoda, oraz możliwość poznania wspaniałych osób. Dzięki warsztatom nauczyła się szyć ręcznie, co pozwolą docenić własne zdolności i możliwości. Kolor czarny wybrała ze względu na to, iż zawsze był dla niej klasą sama w sobie.

5. Uczestniczka Pani Beata – własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze granatowym.

Prywatnie żona i mama dwóch synów. Od czerwca prowadzi gabinet masażu, uwielbia pracę z ludźmi i dla ludzi to jej pasja. Kocha filmy starego kina. Do projektu  zaprosiła ją pokrewna dusza, która znała ją i wiedziała czego jej potrzeba, wspiera w trudnych decyzjach i wyraża zawsze swoje obiektywne zdanie. Jest jej Aniołem, który pomaga jej skrzydłom latać. Dziękuje za kolejne nowe znajomości. Jej życiowe motto: Nigdy nie jest za późno, by na stacji złych zdarzeń, złapać pociąg ostatni dojechać do marzeń!”. Kolor granatowy był obecny w jej życiu praktycznie od początku galowy strój, fartuszek szkolny itd. Kolor granatowy to według niej powaga, elegancja, zaufanie ale również bezpieczeństwo.

6. Uczestniczka Pani Isia – własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze lila, jasny fiolet.

Pani Irena zwana Isią, zdecydowała się na udział w projekcie, dlatego że bardzo lubi tworzyć nowe rzeczy a pomysł o uszyciu sukienki dla siebie ręcznie wydał mi się bardzo ciekawy, intrygujący i nie lada wyzwaniem. Kolor materiału wybrała jasny fiolet, który kojarzy jej się z lawendą, jej ulubionymi kwiatami, które w porze kwitnienia cieszą oko i okalają cudownym zapachem spokoju, równowagi i relaksu.

Cieszy się, że wzięła udział właśnie w tym projekcie, ponieważ to był cudowny czas spędzony w grupie świetnych osób, dużo się nauczyła o ręcznym szyciu oraz zyskała  piękną sukienkę uszytą bez udziału energii elektrycznej i maszyny. Jest z siebie dumna.

7. Uczestniczka Pani Irena –własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze żółtym.

W sferze budżetowej pracuje 35 lat. Jest to jej pierwsza praca. Bardzo ją lubi. W projekcie wzięła udział z ciekawości. Jest to jej pierwsze takie uczestnictwo. Mówi że to całkiem przyjemna sprawa. J Lubi jasne kolory. Lubi lato, słońce. Lubi żółty kolor. A ten jest wyjątkowy! Jest osobą twardo stojącą na ziemi. 

8. Uczestniczka Pani Joanna – własnoręcznie uszyta sukienka w kolorze różnobarwnym.

 Proszę może Panią Joanne ostatnią uczestniczkę projektu o zabranie głosu. Jak Pani odczuła ten projekt? Co się w nim podobało.

( wideo- Dokończenie wypowiedzi w przygotowaniu)

Dziękujemy za wypowiedź . Poprosimy teraz wszystkie uczestniczki na scenę

Oraz

Zapraszam teraz koordynatorkę projektu Panią Agnieszkę.

Zanim tu podejdzie jeszcze przedstawię jej osobę.

Agnieszka Maliszewska – społeczniczka promująca talenty na Warmii i Mazurach oraz w dużej mierze rękodzielnictwo. Autorka licznych projektów społecznych z akcjami charytatywnymi, warsztatami z Artystami pod honorowymi Patronatami tj.: Prezydenta Olsztyna Prezydent Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Były to projekty tj: Cykliczne Urodziny z Darem dla Dzieci, projekt Kreatywne Matki czy Bobasy w Kuchni. Prezeska Fundacji Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego , pomysłodawczyni projektu Zszyj swój budżet. Na co dzień mama, finansistka, a także artystka tworząca zbiory szkiców i wierszy.

Po rozdaniu dyplomów i prezentów, kwiatów i gratulacji, zaproszenie do wspólnej degustacji i biesiady.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Możemy uznać projekt za oficjalnie zakończony.

Najcudowniejszą rzeczą, jaka może być to wsparcie rodziny.

Do zobaczenia w kolejnych projektach.

A oto nasza sesja projektowa z Uczestniczkami:

Leave a Reply

Your email address will not be published.