Home / SPOŁECZNE / SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU IV EDYCJI URODZIN Z DAREM DLA DZIECI

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU IV EDYCJI URODZIN Z DAREM DLA DZIECI

Sprawozdanie z przeprowadzonego projektu społecznego tj.: IV EDYCJI „URODZINY Z DAREM DLA DZIECI” z akcją charytatywną przy projekcie.

Dla Prezydenta Miasta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Oto skrót z przeprowadzonego projektu społecznego, jaki odbył się od dnia 12 marca 2021 r. z zapowiedziami oraz startem cyklu warsztatów z gośćmi specjalnymi, artystami, rzemieślnikami, społecznikami od 13 marca 2021 r. Projekt trwał do 30.04.2021 r.

Projekt w żaden sposób nie był finansowany, z żadnych źródeł finansowych, grantów czy dotacji. Jest udziałem społecznym prac wykonanych wolontarystycznie z daru serca. Nadesłanych filmów od gości specjalnych zaproszonych do projektu, także filmów nadesłanych od tłumaczy języka migowego oraz pracy wolontarystycznej wolontariuszy w tym (przygotowanie bazy adresów mailowych szkół podstawowych partnerskich miast, Szpitali Dziecięcych oraz Domów Dziecka, by móc rozesłać linki do wydarzenia) oraz pracy wolontarystycznej Zarządu Fundacji w postaci: (planowania, organizacji, koordynacji projektu oraz przygotowania materiałów promocyjnych, plakatów, treści, filmów z zapowiedziami, promocji w social mediach oraz montażu filmów edukacyjnych scalonych warstwowo przygotowanych do finalnej części gotowych do publikacji. Ani jeden element wykonany dla projektu nie był opłacany a wykonany z daru serca dla idei, dla edukacji, dla dobra narodowego i społecznego oraz dla dzieci głuchych, Adama chłopca z akcji charytatywnej oraz wszystkich dzieci w wieku szkolnym choć nie tylko, także dzieci młodszych, młodzieży i dla dorosłych. W tych opublikowanych filmach warsztatowych jest cała wartość związana z innowacyjnym sposobem nauczania, prezentacją gości oraz ich profesji i pasji, by mogły służyć. W filmach została ujęta także ogromna wartość edukacyjna, społeczna, wychowawcza i psychologiczna.

Jeśli ktoś jeszcze nie miał sposobności obejrzeć tych filmów, serdecznie zachęcamy do oglądania oraz przekazywania innym dalej, by mogli do nich dotrzeć.

Ilość filmów oraz terminy emisji warsztatów z gośćmi specjalnymi, w tym artystami, rzemieślnikami, osobami twórczymi i społecznymi ze względu na duże możliwości zaprezentowania ciekawych zawodów, czy talentów (w tym duże zainteresowanie i chęć udziału w projekcie, społecznie, by pokazać swoją pasję artystów, gości specjalnych, rozrosły się i mimo ogromu pracy montażowej, jaka spoczywała na rękach Zarządu Fundacji z wielką przyjemnością Fundacja przyjmowała kolejne osoby z talentami. Dzięki temu wartość, jaka jest dostępna do oglądania dla wszystkich jest jeszcze większa.

Pokazaliśmy bardzo dużo filmów, co przekroczyło nasze oczekiwania i do końca pozostanie wartością, która będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie dzieciom i młodzieży oraz zapisze się historycznie na naszych kartach działań społecznych dla edukacji, kultury i sztuki, dziedzictwa kulturowego oraz wychowania.

Na ogromną ilość nadesłanych filmów, musieliśmy dodać kolejne soboty do emisji warsztatów. Odbywały się one prezentacjami w wyznaczonych transmisjach godzinowych, jako premiera w terminach 4 sobót tj.: 13, 20, 27 marca 2021 r. oraz zaraz po Świętach Wielkanocnych w sobotę 10 kwietnia 2021 r. W między czasie trwały przygotowania i starania oraz badania Adama, chłopca z akcji charytatywnej przy projekcie, któremu staraliśmy się ocalić wzrok. Pod prezentacją wszystkich wyszczególnionych po kolei warsztatów, napiszemy więcej o jego sprawie, na jakim jest etapie.

Przypominamy linki do każdej soboty, w nich są odniesienia do filmu na kanale YOU TUBE, gdzie można obejrzeć dany odcinek lub wybrany warsztat. Warsztaty były nieodpłatne dla wszystkich, jedynie na co liczyliśmy to na zainteresowanie pomocą dla Adama. Chcieliśmy także tym projektem sprawdzić, czy społeczność jest wrażliwa na pomoc innym bezinteresownie a w zamian za zainteresowanie, pytanie jak można pomóc, czy zgłaszanie się do pomocy organizacji, lekarzy, by ten niezwykły chłopak już niesłyszący, mógł jeszcze trochę cieszyć się wzrokiem, bo niestety zwykłe wizyty kontrolne do tego nie prowadziły. Tu należało wykonać kilka starań, by móc dowiedzieć się, jak można pomóc uratować wzrok, choćby przeprowadzając krok po kroku specjalistyczne badania. Całe szczęście Adam otrzymał trochę serca od niektórych organizacji czy pierwszej Pani doktor, która sama zaproponowała szczegółowe wstępne badanie nieodpłatnie, za co może będziemy się powtarzać, ale bardzo po raz kolejny dziękujemy. Oczywiście wszystkim osobom, które choć w najdrobniejszym elemencie przyczyniły się do tego, by Adam czuł się wyjątkowo i zaopiekowany serdecznie dziękujemy, oprócz wszystkich uczestników projektu, bo oni są takimi osobami są także dodatkowe osoby.

I część https://tworczoscipasja.pl/wszystkie-artykuly/wydarzenie-iv-edycja-urodzin-z-darem-dla-dzieci-czesc-i/

II część https://tworczoscipasja.pl/wszystkie-artykuly/2-odcinek-i-czesci-wydarzenia-on-line-iv-edycji-urodzin-z-darem-dla-dzieci-zapraszamy/

III część https://tworczoscipasja.pl/wszystkie-artykuly/3-odcinek-emisja-na-zywo-ii-czesc-iv-edycji-urodzin-z-darem-dla-dzieci/

IV część https://tworczoscipasja.pl/wszystkie-artykuly/4-odcinek-on-line-ostatnia-sobota-iv-edycji-urodzin-z-darem-dla-dzieci-z-edukacyjnymi-warsztatami/

Szczegółowy opis artystów/ gości specjalnych znajduje się w linkach.
By nie powielać, zaprezentuję tylko w skrócie wykonawców, którzy na filmach są.
Zachęcam również do odwiedzenia tych stron, by móc obejrzeć każdy warsztat na filmie.

Co niezwykłego wydarzyło się podczas przygotowań to, to, że mamy tłumaczenie filmów wykonane przez tłumaczy polskiego języka migowego tak, aby dzieci i dorośli niesłyszący mogli także z nich korzystać i się nimi cieszyć. Ogromne serce dla nich!

O Adamie – chłopcu z akcji charytatywnej przy projekcie/ pod spodem. Pod listą warsztatów i filmów projektu.

A tu już wymieniamy wszystkie osoby tłumaczące na polski język migowy nadesłane filmy od artystów. Te osoby także wniosły ogromny wkład w tę szlachetną wartość dziedzictwa kulturowego kraju. Jesteśmy w trakcie wystawiania dyplomów z podziękowaniami z udziału w tym szlachetnym projekcie społecznym.

W  CAŁYM PROJEKCIE UDZIAŁ WZIĘLI:

AGNIESZKA MALISZEWSKA- PREZES FUNDACJI INWESTYCJE W ROZWÓJ KAPITAŁU LUDZKIEGO/ POMYSŁOIDAWCA I KOORDYNATOR PROJEKTU.

JAGODA PATUREJ-GRANDYBERG – NAUCZYCIELKA ADAMA Z AKCJI CHARYTATYWNEJ PRZY PROJEKCIE ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci niesłyszących w Olsztynie.

EMISJA 1 SOBOTY / 13 MARCA 2021R. (NUMERACJA FILMOWA)

  1. JULIA SKALSKA – TALENT POLONISTYCZNY / UCZENNICA LO NR 2 W OLSZTYNIE – PREZENTERKA/ wieloletnia wolontariuszka Fundacji.

2. RODZINA KIRAKOWSKICH (IRENA, JACEK, DIANA) – KRÓTKI WARSZTAT PODSTAWOWYCH ZWROTÓW W JĘZYKU MIGOWYM.

3. TOMASZ CZAPLARSKI – AKTOR, LALKARZ – WARSZTAT O PASJI AKTORA.

4. JUSTYNA LEWICKA- SZCZĘSNA – NAUCZYCIEL NA MEDAL z wyjątkową bajką ROZWOJOWĄ/ PSYCHOLOGICZNE WSPARCIE „BAJKA O DIAMENCIKU”.

5. FILCZAKI / ANNA SMAK- DREWNIAK – TWÓRCA POSTACI Z FILCU / WARSZTAT RĘKODZIEŁA.

6. HELENKA KORWEK – TALENT KULINARNY, FINALISTKA programu telewizyjnego MasterChef Junior w WARSZTACIE KULINARNYM: „JAK PRZYGOTOWAĆ PYSZNY OBIAD W PREZENCIE DLA RODZICÓW”.

7. KSIĄDZ KAROL MISIEWICZ – BAJKOPISARZ, POETA, REŻYSER, ESEISTA. Z NAJPIĘKNIEJSZĄ BAJKĄ Z WARTOŚCIAMI „O PANU KSIĘŻYCU” .

8. TOMASZ KOWALCZYK – MUZYK, KOMPOZYTOR Z UTWOREM FORTEPIANOWYM PT. „BURNT LETTERS”.

EMISJA 2 SOBOTY / 20 MARCA 2021R.

9. FILM O HISTORII I IDEI URODZIN Z DAREM DLA DZIECI.

10. ALEKSANDRA TARNOWSKA – Nauczycielka Śpiewu – Mini koncert dla Adasia – KRÓTKIE WARSZTATY PT. „ŚPIEWANIE JEST DOBRE NA WSZYSTKO”.

11. IZABELA NIEWIADOMSKA– LABIAK / Bajkopisarka, ilustratorka – WARSZTAT JAK TWORZYĆ KSIĄŻKĘ ORAZ PREZENTACJA BAJKI O GĄSIENICACH.

12. KATARZYNA ROSENAU-SZARZYŃSKA – Właścicielka 3 koni – WARSZTAT O WRAŻLIWOŚCI I ODPOWIEDZIALNOŚCI /ŚWIAT KONI.

13. MARIUSZ SYKUT –Scenarzysta – Warsztat pt. „KIM JEST scenarzysta I JAKIE MA ZNACZENIE W ŚWIECIE FILMU”.

14. MONIKA JUST/ 4CREATIVITY – Trener twórczego myślenia – Warsztat PT. „Odwaga. Jak odkrywać i rozwijać pasje / myślenie wizualne”.

15. MAGDA ZAMOJSKA / DOM ROZWOJU MAGDA MALUJE W OLSZTYNIE –Malarka, plastyk – Warsztat pt. „Jak używać kolorów podstawowych / Świat Barw”

16. TOMASZ KOWALCZYK – MUZYK, KOMPOZYTOR Z UTWOREM FORTEPIANOWYM „NIEBO”. Do słów Jana Lechonia polskiego poety z lat 1899-1956, śpiew Julia Roro.

EMISJA 3 SOBOTY / 27 MARCA 2021R.

17. DARIUSZ LEWANDOWSKI / szewstwo artystyczne w Łodzi – szewc, twórca butów. wywiad z szewcem – film od Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. kategoria RZEMIEŚLNICTWO/ OBUWIE.

18. DARIUSZ LEWANDOWSKI/ j.w. szewc, twórca butów. Drugi szczegółowy wywiad o pasji szewskiej – film od Fundacji Kolorowa z Łodzi. RZEMIEŚLNICTWO Z POKOLENIA NA POKOLENIE.

19. PAWEŁ KOREPTA – MUZYK, KOMPOZYTOR – warsztat muzyczny pt. „Jak stworzyć z kilku dźwięków utwór muzyczny”.

20. MICHAŁ WITEK oraz DAWID BARTECZKO / ASTROHUNTERS. Loty on line w Kosmos/ – Dwóch Astronomów z filmem pt. „KSIĘŻYC”KATEGORIA : CIEKAWOSTKI/ ŚWIAT/ ASTRONOMIA.

21. PATRYK DOBOSZ – MUZYK, PERKUSISTA w warsztacie o pasji do gry na instrumentach perkusyjnych oraz prezentacja utworu z filmu pt. „Flinstonowie”.

22. DANUTA JACZYŃSKA / Baby Jaga Torty – PLASTYK, MUZYK, CUKIERNIK w warsztacie pt. „Jak powstają pierniki, Figurki z lukru i kreatywne ozdoby”KATEGORIA: ARTYSTYCZNO-CUKIERNICZA.

23. NATALIA TOKARZ – AKTORKA MŁODEGO POKOLENIA, wyjątkowo utalentowana w warsztacie pt. „Podstawowe ćwiczenia aktorskie”. Kategoria: AKTORSTWO/FILM

24. PAWEŁ KOREPTA – MUZYK, KOMPOZYTOR w piosence dla dzieci, swojej kompozycji pt. „CHICHULINKI”KATEGORIA: MUZYKA, PIOSENKA, UTWÓR.

EMISJA 4 SOBOTY / 10 kwietnia 2021R.

25. i 26. JULIA SKALSKA – PREZENTERKA / film ostatnia sobota, informacje oraz spis wszystkich uczestników projektu.

27. EWA CICHOCKA – ARTYSTKA ESTRADOWA, AKTORKA, PIOSENKARKA w prezentacji zabawnego wiersza.

28. STOWARZYSZENIE ZMW – MIKOŁAJ KOSTANIAK – Prezes Stowarzyszenia – DZIAŁANIA MŁODZIEŻY/ FORMY WOLONTARIATU ORAZ LIDERSKIE DOŚWIADCZENIE MŁODZIEŻY.

W filmie udział wzięły wolontariuszki: Joanna SkorupskaBianka FrąckowiakKonstancja Dąbkowska, Aleksandra MusielakWiktoria Olejniczak.

29. LIDIA WITEK – DZIECIĘCY TALENT AKTORSKI W WYPRAWIE PO SKARB – ODCINEK REKOLEKCYJNY/ ARCHIWALNY WSPÓLNOTY MATKI MIŁOSIERDZIA W PSZOWIE(FB Mały Gość Niedzielny).

30. BASIA CAŁY – ŚWIATOWA PROJEKTANTKA MODY w warsztacie pt. „Podstawowe ściegi na szydełku”. KATEGORIA: RĘKODZIEŁO/MODA.

31. DOROTA LITWICKA-RACHOŃ – NAUCZYCIEL/ ARTYSTA/PASJA DO MALOWANIA AKWARELAMI w warsztacie pt. „Malowanie emocji akwarelami oraz rodzaje pędzli i ich funkcja”.

32. NATALIA BELOZIOROVA – CHOREOGRAF, TANCERKA/ PASJA DO BALETU w warsztacie pt. „Podstawowe pozycje baletowe”. KATEGORIA: TANIEC/BALET.

33. JACEK SMÓŁKA / BIBLIOTEKA MULTIMEDIALNA – O BIBLIOTECE I JEJ ZASOBACH, A W TYM O KSIĄŻKACH DLA NIEWIDOMYCH.

34. ALEKSANDRA JAWORSKA / STREFA TAŃCA  TANCERKA/CHOREOGRAF/ PASJA DO AKROBATYKI I TAŃCA. FILM DZIECI W TAŃCU ARIELKI na akrobatycznych hamakach z szarf.


W filmie udział wzięły dzieci tj.: Hania Pyzak, Maja Welenc, Julia Malinowska, Gabriela Stasińska, Zosia Dąbrowska, Kinga Podhalska, Oliwia Wojda, Hania Gałaman, Oliwia Kwederacka, Zosia Rumianek, Pola Urbanowicz, Monika Więcek, Maja Maron, Justyna Krumin, Alicja Żuromska, Sara Forystek, Jagoda Dziubek, Natalia Ćwiklińska, Aleksandra StrzedzińskaZofia Bartczak.

35. WOJCIECH BEČKA – STUDENT FILOLOGII CZESKIEJ. W krótkim warsztacie lingwistycznym z ciekawostkami języka czeskiego.

36. DARIUSZ KRZYŻEWSKI Z GRUPY FACEBOOK pod nazwą „PSTRYK Z OLSZTYNA” – FOTOGRAF Z PASJI – W krótkiej prezentacji autorskich zdjęć miasta Olsztyn.

37. PAWEŁ KOREPTA – MUZYK, KOMPOZYTOR w piosence o dinozaurach pt. „Tyranozaur Rex”. Utwór dla najmłodszych.

Kompozytor specjalnie stworzył wymienione dwa utwory powyżej na nasze IV Urodziny. Dziękujemy serdecznie oraz, że mogliśmy poznać kompozytora!

Wszystkim Gościom specjalnym, Artystom, Tłumaczom polskiego języka migowego oraz Partnerom

za udział w projekcie społecznym serdecznie dziękujemy!

Zarząd Fundacji Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego.

A oto ważne informacje o chłopcu z akcji charytatywnej przy projekcie.

Media o projekcie.

Raport od szkoły – Partnera projektu w sprawie pomocy dla Adama.

Dzięki akcji i dzięki nagłośnieniu kilka podmiotów, osób, pomogło w miarę swoich możliwości, Adamowi.

Niestety jego stan wzroku nie pozwala na intensywniejszą pomoc, mimo to nadal terminy kolejnych badań są wyznaczane.

Ze względu na pandemię i ograniczenia spowodowane przez COVID, nie mogliśmy nagrać filmu z Adamem, który miał być niespodzianką na koniec projektu, ale kilka informacji chcemy opublikować, co udało się do tej pory zrobić. Oczywiście nadal zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy mają jakieś możliwości, by móc poprowadzić Adama właściwie i pełniej zdrowotnie. Kontakt do SOSW w Olsztynie można znaleźć, my oczywiście też zawsze takim osobom podamy.

Kilka kluczowych danych dotyczących ucznia SOSW w Olsztynie Adama Wirgowskiego.

  • 8 marca 2021r. nauczycielki SOSW dla Dzieci Niesłyszących (Magdalena Panasik i Jagoda Paturej – Grandyberg pojechały na w VISUMEDICA Poradni Okulistycznej w Gdańsku razem z Adamem. Serdecznie Paniom dziękujemy!
  • Pani doktor Agnieszka Staniewicz-Panasik specjalistka okulistyki zgłosiła się, by pomóc i przeprowadziła Adamowi badania specjalistyczne siatkówki za pomocą Spektralnego Koherentnego Tomografu Optycznego SOCT Copernicus REVO bezpłatnie. Serdecznie Pani doktor dziękujemy!
    Koszt przejazdu do Gdańska sfinansowała Fundacja „Dźwięki ciszy”. Serdecznie Fundacji Dziękujemy!
  • Ponieważ Adam jest uczniem niesłyszącym porozumiewającym się językiem migowym w przebiegu badań niezbędna była współpraca w/w surdopedagożek znających język migowy.
  • W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono nieprawidłową w stopniu znacznym morfometrię siatkówki centralnej. Stwierdzono też zanikanie warstwy fotoreceptorów bardziej nasilone w prawym oku.
  • Pani doktor Agnieszka Staniewicz-Panasik zaleciła wizytę u optometrysty.
  • 25 marca 2021r. Adam pod opieką dwóch nauczycielek z SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie (Jagody Paturej – Grandyberg oraz Marzeny Chwilczyńskiej – Mazgaj), został przebadany w ramach prywatnej, płatnej (140zł) wizyty w Poradni Okulistycznej w Olsztynie przez Panią doktor Katarzynę Śledź pod kątem dobrania nowych szkieł korekcyjnych oraz wytyczenia kolejnych etapów diagnostyki Adama. Wizytę sfinansowało Stowarzyszenie Rehabilitacji i Pomocy Osobom z Wadą Słuchu. Serdecznie Stowarzyszeniu dziękujemy!
  • Pani doktor Katarzyna Śledź po dokładnej, szczegółowej konsultacji zaleciła dodatkowe specjalistyczne badanie ERG w celu pogłębienia diagnozy. Zaplanowano przeprowadzenie  badania ERG w Gdańsku.
  • Na podstawie dotychczasowych badań stwierdzono u Adama: ( te informacje wszystkim osobom, podmiotom, lekarzom chętnym do pomocy w diagnozowaniu Adama, podadzą Panie: Marzena Chwilczyńska – Mazgaj oraz JAGODA PATUREJ-GRANDYBERG nauczycielki z SOSW w Olsztynie.
  • Współwystępowanie wady słuchu i wyniki dotychczasowych badań oraz zebrane w wywiadzie informacje mogą wskazywać na występowanie wady genetycznej więc nadal diagnozujemy Adama.

Dystrybucja i promocja filmów / Filmy i linki zostały przekazane mailami do szkół podstawowych, także do niektórych Szpitali Dziecięcych oraz Domów Dziecka. Będą służyły przez wiele lat młodemu pokoleniu. Nadal będziemy przekazywać filmy kolejnym zainteresowanym, więc nasza akcja naukowo-społeczno-wychowawcza mimo zakończenia terminu projektu nadal trwa i trwać będzie zawsze, by dotrzeć do jak największej liczby dzieci i do wszystkich zainteresowanych filmami.

Serdeczne podziękowania również dla:

Wolontariuszy Fundacji:

Obsługa biur miejscowości takich jak: Olsztyn, Łódź, Kraków, Katowice, Busko-Zdrój, Nidzica, Warszawa, Radom, Pszów, Reda, Sopot, całe Trójmiasto, Gietrzwałd, Toruń, Leszno.

Judyta Zeszczuk –asystent kierownictwa biura Fundacji oraz pozostali: Katarzyna Stepaniuk, Kamila Helwak, Katarzyna Pełka, Damian Mackiewicz, i kilka osób bezimiennych.

Serdecznie dziękujemy za Honorowe Patronaty Prezydentowi Miasta Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi oraz Prezydent Miasta Łodzi Hannie Zdanowskiej. Wszystkim cudownym osobom w projekcie wielki ukłon za dary serca! Dzięki Wam możemy zawsze więcej i na większą skalę.

A tu już namiastka prezentująca część już wysłanych dyplomów dla uczestników projektu.

Z poważaniem

Prezes Fundacji „Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego”                                                                              

Agnieszka Maliszewska.

Dnia 14.05.2021 r. Olsztyn

Leave a Reply

Your email address will not be published.