Relacja z III edycji „URODZIN Z DAREM DLA DZIECI”
Urodziny z darem dla dzieci odbyły się 15 lutego 2020 r. w dniu urodzin mojego syna Szymona. Od syna 8 lat, w taki sposób obchodzimy urodziny, aby dać innym dzieciom radość, rozwijać kreatywność i nadzieję, by życie było lepsze po przez rozwój i wsparcie.
Witamy Państwa serdecznie!
Nazywam się Agnieszka Maliszewska jestem pomysłodawczynią i organizatorem Urodzin z Darem dla Dzieci oraz mamą Jubilata, obecnie 12 –letniego Szymona. Urodziny z Darem dla Dzieci odbywają się już 3 raz i cieszę się, że mogę Państwa wszystkich powitać w imieniu Fundacji Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego, swoim oraz Domu Rozwoju w Olsztynie reprezentowanym przez Państwa Magdę i Karola Zamojskich.
Niestety z przyczyn niezależnych nie będą obecni na wydarzeniu, ale pozdrawiają i życzą Państwu wspaniałej zabawy i twórczych rękodzieł.
Ponieważ Fundacja uwielbia uszczęśliwiać kreatywnych ludzi oraz tych z wielkim sercem, przekażę teraz mikrofon dla młodej konferansjerki, uzdolnionej polonistycznie Julii Skalskiej, aby mogła doświadczać i trenować wystąpienia publiczne, ucząc się tej sztuki właśnie w naszym projekcie.
Zapraszam Julię. Julia zapowie program i przeczyta o naszych wyjątkowych gościach specjalnych ich osiągnięciach oraz partnerach, którzy pomogli w niektórych elementach organizacji imprezy.
Julia ma 14 lat. Uczy się w Szkole podstawowej im. Marii Zientary Malewskiej z oddziałami dwujęzycznymi w Dywitach. Brała już udział w projekcie Fundacji w listopadzie 2019 r. pt. Wieczór poetycko-artystyczny z okazji Święta Zmarłych. Skończyła szkołę muzyczną I stopnia w Dywitach, gra na instrumencie flet poprzeczny. Kocha śpiewać (chodziła na śpiew estradowy), kocha malować i rysować zawsze z wyróżnieniem, kocha także czytać i recytować ( często prowadzi apele w szkole), kocha teatr i aktorstwo (grała już w wielu sztukach). Dostała się do Studia Piosenki Metro w Olsztynie, ponieważ jej marzeniem jest śpiewać w musicalach.
Julia :
Witam wszystkich na Urodzinach z Darem dla Dzieci w formie kreatywnych warsztatów połączonych z akcją charytatywną oraz składam życzenia dla naszego Jubilata Szymona Maliszewskiego życząc mu zdrowia, przyjaźni oraz wielu sukcesów naukowych i nie tylko.
To już trzecia edycja takich urodzin poprzez, które chcemy pokazać, że nawet w taki niecodzienny sposób możemy pomagać innym potrzebującym, samotnym, poszkodowanym. Urodziny z darem dla dzieci mają większy wymiar, ponieważ zależy nam przede wszystkim na tym, by uczyć młode pokolenie wychowania, wrażliwości na innych, biedę, oraz bezinteresowną pomoc, choćby małym gestem, symbolem, nielimitowaną przyjaźnią.
Chcemy, by ta edycja pokazała sztukę artystyczną w projektowaniu przydatnych nam rzeczy, z elementów, które możemy wykorzystać z naszych domowych zasobów, ścinków materiałów, przerabiania ubrań, które są już nie noszone lub pozostałych po kwiatach wstążeczek i innych ozdób nieprzydatnych w domu. Przyborniki – maskotki z oczami i buziami a nawet imieniem tzw. (przyborniki imienne), mogą służyć do przechowywania dla dzieci tych najważniejszych, najczęściej używanych przyborów do szkoły tj. długopis, linijka, ołówek, wykonane przez nas dzieła będą także stanowiły charakter przyjacielski – przybornika towarzysza a może także przytulankę.
W tym roku chcemy sprezentować powstałe wyjątkowe rękodzieła dla Dzieci z Domów Dziecka po to, by poczuły wspólność serc „Serce do serca”. Zrobimy to w Dzień Dziecka może także włącznie z jakąś animacją.
Pomoże nam w tym Pani Agnieszka Maliszewska pomysłodawczyni oraz trener warsztatów kreatywności oraz Pani Barbara Cały nasza Ambasadorka projektu – światowa projektantka koronkowych sukienek. Jest z nami także Pani Jolanta Badyna artystka, rzeźbiarka, malarka ona także będzie wspierać.
Jeśli znajdą się dzieci, które będą chciały zachować dla siebie wykonane przyborniki i nie uda im się szybko sprawnie wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem zrobić drugiego, będą miały możliwość pozostawienia dla siebie swojego dzieła w zamian za karmę dla zwierząt ze schroniska. Proszę wtedy wykonać wyjątkowe zadanie już po imprezie. Można też zgłaszając się do schronisk prywatnie przeznaczyć jakąś kwotę ze swoich środków finansowych np. na zabiegi konieczne, by zwierzęta w schroniskach mogły być zdrowe i bezpieczne. Taka alternatywa aby uwrażliwiać.
Teraz Przedstawię program naszego wydarzenia:
Za chwilę zagra dla nas Oliwia Smyk nasz gość specjalny – Uczennica oboju w klasie Pani Agnieszki Zwolskiej w Powiatowej Szkole Muzycznej w Dywitach.
Jeżeli chodzi o instrument jest najwyżej sklasyfikowany w księdze rekordów Guinnessa pod względem wydobycia dźwięku. Oliwia jest Laureatką wielu konkursów krajowych jak
i międzynarodowych. W 2019 roku zajęła 1 miejsce w Konkursie instrumentów dętych w Iławie, 2 miejsce zajęła w Ogólnopolskim Konkursie obojowym w Białymstoku, wtedy miejsca pierwszego w ogóle nie przyznano, 1 miejsce na Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Tczewie. 2 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Finalistów w Białymstoku, 3 miejsce w Kaunas Sonorum Kowno na Litwie oraz 1 miejsce na Golden Clasical Music Award w Nowym Yorku. Brawa dla Oliwii!
Po występie Oliwii odbędą się warsztaty dla dzieci i rodziców także z Panią Jagną Polakowską aktorką Teatru Lalek w Olsztynie – i tutaj nie zdradzę niech będzie to niespodzianka!
Kilka słów o naszym gościu specjalnym:
Pani Jagna otrzymała wiele wyróżnień i nagród ale taką najpiękniejszą i ważną jest Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała ją w 2019r. podczas Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Lalkarstwa. Także w tym czasie została uznana za najbardziej ulubioną aktorkę w ramach PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI OLSZTYŃSKIEGO TEATRU LALEK 2018/2019. Jeszcze dość ciekawą nagrodą i wyróżnieniem ukazującą jakim cudownym człowiekiem jest Pani Jagna jest otrzymana w 2008 r. nagroda Dyrektora Teatru za nawiązanie aktorskiego dialogu z dziecięcą publicznością w spektaklu „O królewnie Wełence”. 8 wyróżnień to naprawdę wiele. Brawa dla Pani Jagny Polakowskiej!
Po warsztatach aktorskich zaprosimy wszystkie dzieci i rodziców do wspólnych twórczych warsztatów kreatywności z materiałami w dłoniach, czyli tworzenie przyborników- przytulanek
Nie ma z nami Pani Magdaleny Zamojskiej ale jest z nami sercem i śle pozdrowienia, trzyma kciuki za nasze dzieła. Pani Magda Zamojska niegdyś Fedor współpracowała z TVN przy programach Mai Sablewskiej tj. „Sposób na modę” to kreatorka stylu oraz obecnie twórczyni przepięknych obrazów kobiet i innych. W Domu Rozwoju w Olsztynie prowadzi z dziećmi zajęcia malarstwa i szkicu.
Panią Agnieszkę Maliszewską znacie to mama Szymka, twórczyni społecznych projektów dla miasta Olsztyna ale i prezes Fundacji Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego. Kocha ludzi, rozbudzać w nich kreatywność, wyszukuje najpiękniejsze talenty, aby je pokazywać. Pani Barbara Cały nasza Ambasadorka Urodzin z Darem dla Dzieci jest wyjątkowa. Zaczarowała cały Świat swoimi pięknymi, ręcznie robionymi sukniami z koronki. Prezentowała swoje prace nie tylko w Belinie, Paryżu, Mediolanie czy Monte Carlo ale także w takich krajach jak Uzbekistan. Jej talent jest ogromny. Przygotowuje kolekcje nie tylko rękodziełem, ale również reżyserią całego pokazu włącznie z muzyką i dodatkami np. z futer które robi ze skór z recyklingu.
Po warsztatach szycia poprosimy Was na bok, tu na poduszki Zespół muzyczny 101 zaśpiewa nam kilka piosenek a w tym czasie przygotujemy stół do kolejnej niespodzianki z Helą Korwek półfinalistką IV edycji telewizyjnego show Masterchef Junior. Jej talent kulinarny docenili jurorzy programu „MasterChef Junior”, a Michel Moran powiedział nawet, że w daniach, które serwuje Helenka widać jej dobre serce. Jak sama mówi gotowanie to dla niej pasja pod warunkiem, że może poeksperymentować w kuchni. Lubi tworzyć nowe dania, łączyć różne smaki niekoniecznie tradycyjne. Ma nadzieję, że kiedyś uda jej się stworzyć idealne danie na miarę gwiazdki Michelin. Jak dotąd największymi fankami jej kulinarnych popisów były mama i siostra Hania. Pasją do gotowania zaraziła ją mama. Odkąd pamięta zawsze pomagała mamie w kuchni, później zaczęła samodzielnie przygotowywać potrawy od prostych po coraz bardziej skomplikowane. Najlepiej lubi kuchnię śródziemnomorską, a szczególnie owoce morza.
Helence pomogą kucharze z pasji Pani Anita Brzostowska oraz Damian Jarczewski (Pan Damcio).
Przy strojeniu kawałków od biszkoptowych puzzli będzie można porozmawiać z Helą chętnie udzieli kilku rad jak również odpowie na Wasze pytania. Proszę nie stroić zbyt mocno swoich zespołowych kawałków ponieważ nie będziemy wiedzieć jak złożyć nasz biszkoptowy, puzzlowy tor. Podpowiedzi znajdą się na torcie, szukajcie ich. J Musi tez znaleźć się jeszcze miejsce na napis który wykona na torcie Helenka rękawem cukierniczym wypełnionym czekoladowym kremem. Po zakończeniu tych działań nasza utalentowana oboistka zagra dla solenizanta sto lat a wy spróbujcie mu zaśpiewać jak najpiękniej… J
Po rozdaniu kawałków TORTU i degustacji odbędzie się losowanie biletów do Teatru Lalek, które sprezentowała Społeczna Szkoła 101 dla dzieci z ubogich rodzin. Będzie to informacja numeryczna z numerem szkoły, w szkołach znajdują się listy nazwisk. Chcemy tym gestem także podkreślić, że sztuka teatralna jest ważnym elementem edukacyjnym naszej literatury, edukacji i historii i miło dać szansę na doświadczanie tego przez dzieci, które nie miały okazji takie spektakle oglądać.
Na zakończeniu losowania zagra nam Oliwia trzeci swój utwór i po jej występie rozdamy podziękowania w formie dyplomu, osobom które pomagały w organizacji wydarzenia.
Na wydarzeniu poinformowaliśmy uczestników o zgłoszeniu się tylko 4 szkół podstawowych.
Szkoły, które odpisały na maila Fundacji związanego z akcją i projektem Urodzin z Darem dla Dzieci, podana została ilość dzieci z danej szkoły a w szkole została lista osób z nadanym numerkiem, aby można było przeprowadzić losowanie osób dla których Społeczna Szkoła 101 sprezentowała bilety do Teatru Lalek w Olsztynie. Szkoła podstawowa nr 1 w Olsztynie zgłosiła 7 dzieci, szkoła podstawowa nr 10 w Olsztynie głosiła 7 dzieci oraz szkoła podstawowa nr 29 w Olsztynie zgłosiła 6 dzieci oraz już po imprezie czyli w poniedziałek ze szkoły 33 był telefon i pytano czy może szkoła mimo spóźnienia wejść jeszcze do projektu i zgłosić kilkoro dzieci. Fundacja Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego oraz Pani Dyrektor Społecznej Szkoły 101 fundującej bilety zdecydowali wspólnie, że przyjmą to zgłoszenie i dołączą Szkołę podstawową nr 33 do projektu, by ich dzieci z ubogich rodzin też mogły skorzystać z biletów do Teatru Lalek. Szkoła podstawowa nr 33 w Olsztynie zgłosiła 4 dzieci a łącznie razem dzieci zgłoszonych przez szkoły było 24 sztuki plus do każdej ze szkół bilet dla nauczyciela, czyli dodatkowe 4 bilety, co dało razem 28 biletów do Teatru Lalek na spektakle ( po uzgodnieniu terminów ze szkołami i Teatrem Lalek w Olsztynie.
18 marca 2020 g. 9:00 spektakl pt. „Na Warmii… dawno, dawno temu” dla Sp.10 – łączna ilość biletów 7 dzieci +1 opiekun = 8 sztuk.
20 marca 2020 g. 9:30 spektakl pt. ”Na Warmii… dawno, dawno temu” dla Sp. 1 – łączna ilość biletów 7 dzieci + 1 opiekun = 8 sztuk.
8 marca 2020 g. 19:00 spektakl pt. ”Balladyna” dla Sp. 33 – łączna ilość biletów 4 dzieci + 1 opiekun = 5 sztuk.
25 marca 2020 g. 9:30 spektakl pt. ”Mamu-Ty” dla Sp. 29 – łączna ilość biletów 6 dzieci + 1 opiekun = 6 sztuk.
Na wydarzeniu odbyło się także losowanie vouchera na warsztaty krawieckie.
Podziękowania i wręczenie dyplomów za udział w szlachetnej akcji.
I pozostałe dyplomy tu nie ujęte.
Naszymi Partnerami wydarzenia byli:
Dom Rozwoju w Olsztynie Państwa Zamojskich – darczyńca Sali na wydarzenie Urodzin z Darem dla Dzieci (Współorganizator ).
Społeczna Szkoła 101 – wyjątkowy dar w postaci biletów do Teatru dla dzieci z ubogich rodzin objętych losowaniem na wydarzeniu.
Powiatowa Szkoła I stopnia w Dywitach – wydelegowała tak utalentowanego Muzyka, by zagrał na wydarzeniu -Oliwię.
Justyna Rodziewicz Real Estate Services – sprezentowała materiały na przyborniki.
Firma WOW hand made Pani Małgorzaty Gajewskiej ( Kolorowe ubrania z efektem )– sprezentowało ścinki materiałów
Marek Piotrowski Mega Pack – opakowania jednorazowe –kubeczki, tacki, folie, sztućce.
Horyzonty Cafe Pani Karolina Brejnak – przekąski vegańskie oraz chlebek i przysmaki owocowe dla dzieci. (Wszyscy dopytywali kto je robił! Tak były hitem degustacyjnym).
Artist Nika – studio Artystyczne Pani Weroniki Nowokuńskiej– fotografa z pasji ( zdjęcia na wydarzeniu.)
Mama z aparatem oraz w zasadzie i tata z aparatem Państwo Lisowscy – fotografowie z pasją (zdjęcia na wydarzeniu).
Pani Agnieszka Maliszewska twórca projektów społecznych zakupiła biszkopty tortowe, dodatki do tortów oraz dodatki do materiałów na przyborniki.
Pani Luiza Stawińska-Stasik z Firmy Matka-kijek i szmatka – sprezentowała dwa vouchery na warsztaty krawieckie. Jeden został wylosowany a drugi zostanie przekazany formą facebookowom dla osoby, która na mail f.inwestycjekapitału@wp.pl wyśle kilka słów o sobie, o swoich pasjach, radościach, smutkach. Do wyboru. Komisja w składzie 3 osób tj. Agnieszki Maliszewskiej, Barbary Cały oraz Luizy Stawińskiej-Stasik wybierze zwycięzcę vouchera. Czekamy na wasze zgłoszenia i opowiadania o sobie do 20 marca 2020 r.
Oraz pozostali tu nie ujęci, małymi gestami angażowania się w pomoc przy wydarzeniu.
Jest bardzo dużo zdjęć przepięknych z tego wydarzenia, ale niestety nie jestem wstanie na ten moment wszystkich wrzucić, ponieważ chciałabym im nadać loga. Będą uzupełniane codziennie w miarę możliwości czasowych.
Fundacja nie korzystała z żadnych środków z dofinansowaniem krajowym ani unijnym.
Wszystkie działania wykonała w swoim zakresie oraz w formie aktywności społecznej artystów oraz mieszkańców Olsztyna i okolic oraz kilku firm zaangażowanych w akcję i projekt społecznie. Za co serdecznie dziękujemy.
Uzupełnienie artykułu odbędzie się po 1 czerwca 2020 r., kiedy zostaną przekazane przyborniki maskotki dla dzieci z Domów Dziecka z okazji Dnia Dziecka.
Uzupełnienie…..W dniu 1 czerwca 2020 r., zostały przekazane na ręce Dyrekcji Domu Dziecka w Olsztynie maskotki-przyborniki wykonane na warsztatach w dn. 15 lutego 2020 r., przez dzieci i rodziców.
Po konsultacji z Panią wice dyrektor Domu Dziecka ustalono, iż dzieci przebywającej w Placówce do wieku 14 lat jest 20, a powyżej 10. Taka ilość niespodzianek trafiła do dzieci.
Po przekazaniu przyborników-przytulanek razem ze słodyczami i listem do Dzieci z Domu Dziecka w Olsztynie otrzymaliśmy list od Pani Dyrektor, który był miła niespodzianką również dla nas.
A nasz list do Dzieci z Domu Dziecka brzmiał tak:
Wszystkim za działania społeczne w projektach Fundacji Inwestycje w Rozwój Kapitału Ludzkiego serdecznie dziękuję i zapraszam do kolejnych projektów oraz do polubienia fan-page Fundacji założonej całkiem niedawno. https://www.facebook.com/tworczoscipasja/